FAQ

Czy zajęcia w Ośrodku są płatne?

Nie. Rodzic nie ponosi żadnych kosztów związanych z uczęszczaniem jego dziecka do Ośrodka. Każde zajęcia (w tym opieka medyczna, rehabilitacja i zajęcia ze specjalistami) są dostępne dla każdego naszego ucznia bezpłatnie. Ponadto koszty związane z wyprawką szkolną (w tym materiały dydaktyczne i papiernicze) również leżą po stronie Ośrodka.
Jedyny koszt to coroczne ubezpieczenie dziecka (około 50 zł rocznie, pokrywane we wrześniu).

Czy OREW jest szkołą?

Jesteśmy placówką Oświatową. Dzieci podczas zajęć edukacyjnych realizują w Ośrodku obowiązek szkolny zdobywając wiedzę zgodnie z Podstawą Programową, a jej realizacja odbywa się na podstawie trójstronnego porozumienia zawartego między OREW, szkołą macierzystą uczniów naszego Ośrodka, a rodzicem/prawnym opiekunem dziecka. Po ukończeniu każdej klasy uczeń otrzyma świadectwo jej ukończenia wystawione przez szkołę publiczną, macierzystą do której terytorialnie należy.

Jak zapisać dziecko do OREW?

Należy pobrać wniosek (pobierz) lub odebrać go w Ośrodku i dołączyć do niego następujące dokumenty:

  1. w przypadku dziecka, które w OREW uczęszczać ma na zajęcia edukacyjno – terapeutyczne należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, w którego treści zawarta będzie informacja, że orzeczenie wydane jest z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym wraz ze współwystępującym sprzężeniem z inną jednostką chorobową,
  2. w przypadku dziecka, które korzystać w OREW ma z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych należy dołączyć orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, wydane z uwagi na zdiagnozowaną głęboką niepełnosprawność intelektualną,
  3. orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
  4. skierowanie od lekarza do poradni rehabilitacyjnej.

Wszelkie wątpliwości wyjaśnić można poprzez kontakt telefoniczny. mailowy lub, do czego szczególnie zachęcamy, osobisty w Ośrodku.

Jakiego rodzaju zajęcia możecie zaoferować mojemu dziecku?

Obok zajęć grupowych (edukacyjnych bądź rewalidacyjnych), które opisane są szczegółowo w zakładce EDUKACJA każdy uczeń naszego Ośrodka otrzymuje pakiet zajęć ze specjalistami. Szczegółowy ich opis znajduje się w zakładce TERAPIA, do zapoznania się z którą serdecznie zachęcamy.
Oczywiście każdy nasz uczeń korzysta z fizjoterapii, a jej bogatą ofertę poznać można w zakładce REHABILITACJA.
Ponadto proszę zapoznać się z AKTUALNOŚCIAMI, tam poznacie Państwo ofertę poznawczo – rekreacyjną (wycieczki, imprezy, Zielona Szkoła), która stanowi nieoceniony element pracy i terapii z naszymi uczniami.

Jak często dziecko może korzystać z indywidualnych zajęć ze specjalistami?

Dobór zajęć ze specjalistami jest indywidualną kwestią każdego ucznia i jest uzależniony od zaleceń zawartych w orzeczeniu, które otrzymujemy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i przede wszystkim na podstawie oceny i opinii Teamu, czyli zespołu który tworzy dla każdego dziecka Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny, a którego zadaniem jest między innymi dobór odpowiednich form oddziaływań mających znaczący wpływ na rozwój naszych podopiecznych. W praktyce oznacza to zazwyczaj po kilka godzin w tygodniu z każdym ze specjalistów, np. 3 – 5 godzin rehabilitacji, 3-5 spotkań z psychologiem, logopedą, muzykoterapeutą.
Zajęcia z hipoterapii odbywają się w okresie kwiecień – październik i zazwyczaj jest to około 10 spotkań z hipoterapeutą. Natomiast dogoterapia ma charakter zajęć grupowych (3-4 osobowych) i odbywa się raz w tygodniu, podobnie jak zajęcia na basenie.

Ilu osobowe są klasy i grupy?

Grupy wychowawcze (klasy) liczą max 4 osoby i dobierane są w sposób indywidualny, w zależności od potrzeb dzieci, ich predyspozycji i przede wszystkim możliwości. W każdej grupie wychowawczej zajęcia prowadzone są przez dwóch pracowników.

Czy zapewniacie dzieciom opiekę medyczną i rehabilitację?

Tak. W OREW fundamentem pracy jest rehabilitacja i dbanie o prawidłowy stan zdrowia naszych uczniów. Opiekę zapewnia 4-osobowy zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pracę swoją wykonują w porozumieniu z zatrudnionym u nas  lekarzem rehabilitacji.

Zapraszam do zapoznania się z zakładką REHABILITACJA, gdzie poznacie Państwo szczegóły oferty dotyczącej zaplecza medycznego naszej pracy.

Czy uczniowie OREW są dowożeni na zajęcia?

Tak. Posiadamy szeroko rozbudowaną bazę transportową (3 busy i 17-sto osobowy autobus), które pracują dla nas już od godziny 6.00 rano, aż do godziny 18.00. Dzieci odbierane i odwożone są z miejsc wskazanych przez rodziców, w czasie który w miarę możliwości dostosowujemy do potrzeb (np. zawodowych) rodziców.

W jakich godzinach Ośrodek jest czynny?

Pierwsze prace podejmujemy o 6.00 rano, zamykamy Ośrodek o 18.00.

Czy w czasie wakacji i ferii OREW jest otwarty?

Tak. Pracujemy cały rok kalendarzowy, z wyłączeniem weekendów oraz dni ustawowo wolnych. Czas tzw. między Świętami, ferie zimowe, czy wakacje to dla nas czas, który możemy poświęcić na sprawowanie opieki nad naszymi Podopiecznymi. W tym czasie zajęcia przybierają charakter zajęć świetlicowych.
Jesteśmy placówką prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które utworzone i prowadzone jest przede wszystkim przez rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki temu kierunek naszej pracy nie jest jednotorowy – misją naszą jest pomóc dziecku, ale i jego rodzinie również.

Co będzie z moim dzieckiem po ukończeniu OREW?

To ważne żeby już dziś pomyśleć o przyszłości dziecka.
Dzieci korzystające w OREW z zajęć edukacyjno – terapeutycznych ukończą je w wieku 20 lat. Natomiast dzieci korzystające z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych w wieku lat 25.
Jednak to nie koniec tego co możemy zaoferować naszym podopiecznym.
Dzierżoniowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które jest organem nas prowadzącym oferuje kompleksową opiekę i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla ich rodzin. Odbywa się to w rozumieniu nieprzerwanego oddziaływania na ich rozwój, począwszy od edukacji (OREW), poprzez przygotowanie do aktywności zawodowej (Warsztaty Terapii Zajęciowej) aż do zapewnienia zatrudnienia (Zakład Aktywności Zawodowej), a to wszystko przy dążeniu do samodzielności, dorosłego życia, którego nauka praktykowana jest w prowadzonym przez Stowarzyszenie Domu Rodzinnym z Mieszkaniami Wspomaganymi. Realizujemy również Pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus” jako kontynuację wsparcia i terapii dla absolwentów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Program kierowany jest dla osób, które ukończyły 25 lat i jest finansowany ze środków PFRON.