Dogoterapia

Kynoterapia, zwana również dogoterapią, to metoda stosowana w celu wspomagania rehabilitacji i edukacji naszych wychowanków. Wzmacnia efektywność pracy pedagogów, psychologów i rehabilitantów. Pozytywne oddziaływanie psa na człowieka, przynosi poprawę we wszystkich obszarach funkcjonowania, czyli w sferze: psychicznej, fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

Wskazaniem do terapii z udziałem psa jest niepełnosprawność intelektualna, fizyczna, autyzm, wszelkiego rodzaju dysfunkcje wzroku i słuchu; pies jest też wielką pomocą w terapii dzieci nadpobudliwych lub nieśmiałych, dzieci po traumatycznych przejściach oraz z kynofobią. Zajęcia prowadzone są w małych grupach i przybierają różne formy:

  • Spotkanie z psem – głównym celem jest tu dobra zabawa i sprawianie radości dzieciom. Zajęcia tego typu pozwalają  przełamać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości. Czworonóg często ośmiela dzieci wycofane, nieśmiałe, a uspakaja i wycisza te nadmiernie pobudzone.
  • Edukacja z psem – ma na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka. Pies używany jest tu jako wyjątkowa „pomoc naukowa”, która motywuje do nauki. Edukacja
    z psem kształtuje i doskonali umiejętność dziecka w orientacji w schemacie własnego ciała
    i ciała psa. Oprócz tego, zabawa z psem wymusza na dziecku aktywność ruchową, wspomaga rozwój koordynacji, precyzji ruchów i umiejętności manipulowania.
    W kontakcie z psem dziecko rozwija umiejętność odczuwania i wyrażania emocji. Wydając komendy, wzbogaca zasób wiedzy, a dodatkowo rozwija poczucie sprawczości i podnosi własną samoocenę. Opanowując czynności związane z pielęgnacją psa, dzieci poznają,
    w jaki sposób należy dbać o niego, czego pies potrzebuje oraz w jaki sposób można zaspokoić jego potrzeby. Poszerza się zasób reakcji głosowych oraz słownictwa biernego i czynnego, związanego ze zwierzęciem i otoczeniem. Gry i zabawy z czworonogiem pozwalają na naukę i utrwalanie wielu pojęć, takich jak kolory, wielkości, liczby, różnice i podobieństwa.
  • Terapia z psem – to zajęcia cykliczne, ukierunkowane na konkretny, zaplanowany cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka w porozumieniu z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb.