Kształcimy na odległość #16
- 21 kwietnia 2020
- Posted by: orew
- Category: Aktualności
#orew #rehabilitacja25plus
Jakiś czas temu oferowaliśmy już Państwu ćwiczenia motoryki dużej z jednoczesnym usprawnianiem świadomość schematu ciała i najbliższej przestrzeni świata dziecka. Tym razem jednak zaczerpniemy kilka ćwiczeń z metody Weroniki Sherborne.
Ćwiczenia kształtujące świadomość ciała:
„Bajka o moim ciele” – znajdując się w pozycji siedzącej i nazywamy różne części ciała i jednocześnie wykonujemy konkretne ruch:
– poznajemy swoje rączki,
– rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
– paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
– po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
– idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedna, raz w drugą stronę,
– po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
– paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy.
– poprawianie fryzury.
„Lustro” – dzieci siedzą naprzeciwko siebie(w tym wypadku rodzic naprzeciwko dziecka): jedno wykonuje dowolne ruchy, gesty, drugie naśladuje jego ruchy.
,,Koncert – gra na plecach” – rodzic klęczy na podłodze obok leżącego dziecka (dziecko leży na brzuchu na podłodze). Rodzic gra palcami na plecach dziecka. Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem coraz mocniej, a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń należy zmieniać siłę i ryty uderzeń. Po chwili jeśli to możliwe można dokonać zmiany ról.
-Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni:
,,Jak najwyżej” – wszyscy leżą na plecach ,,w rozsypce” na podłodze. Sięganie rękoma i nogami do sufitu, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcanie żarówek.
,,Bączek”. Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
,,Usypiamy misia” – relaks przy muzyce. Podczas słuchania muzyki prowadzący spokojnym głosem opowiada jak zasypia mis. Jak zasypiają jego części ciała ( oczy, głowa, ręce, nogi), jak misie rozluźniają się.