Aktualności

#orew #rehabilitacja25plus

Drodzy Rodzice! W ostatnich dniach ćwiczyliśmy wspólnie nasze ręce. Dziś chcę zainspirować Was ćwiczeniami z wykorzystaniem narządu wzroku. Percepcję wzrokową możemy ćwiczyć z dzieckiem w różnych sytuacjach.

Pierwszym proponowanym ćwiczeniem jest wodzenie wzrokiem. Na początku pokazujemy dziecku jakąś atrakcyjną rzecz lub zabawkę i mówimy „Popatrz, co tu mam”. Następnie przesuwamy przedmiot w poziomie lub pionie, jednak na niewielkiej przestrzeni. Możemy także bawić się wykorzystując latarkę i podświetlając przedmiot. Musimy jednak uważać, żeby nie świecić po oczkach. Dużym ułatwieniem w takich ćwiczeniach mogą być po prostu zabawki, które świecą (migają).

Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonać z pomocą dziecka jest gaszenie i zapalanie światła (najlepiej sprawdzi się to wieczorem) – możemy wtedy różnicować i nazywać „Teraz jest jasno – a teraz ciemno”.

Propozycją zabaw wzrokowych może być także wspólne oglądanie z dzieckiem animacji kontrastowych, obserwować pojawiające się kształty. Należy jednak pamiętać, żeby czas oglądania nie był zbyt długi, by nie męczyć wzroku.

Ostatnim ćwiczeniem będzie zabawa „Gdzie jest?”. Pokazujemy naszemu dziecku jakiś przedmiot (najlepiej, żeby był on atrakcyjny – coś ulubionego). Na początku pozwalamy mu dotknąć, nawet potrzymać przez krótki czas. Następnie zabawkę przykrywamy szmatką i głośno pytamy : „Gdzie jest?”. Później wspólnie szukamy – możemy odsłonić i powiedzieć : „Tu się schowała, znalazła się”.

Oczywiście wszystkie zabawy tj. dobieranie takich samych elementów (memory), wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami, układanie obrazków wg podanego wzoru, segregowanie przedmiotów wg kształtu, koloru są wskazane do codziennych propozycji ćwiczeń.

Proste ćwiczenia, a jakże korzystne dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że jest to forma zabawy z dzieckiem – ćwiczenia należy wykonywać krótko, ale często. Życzymy miłego dnia i tym samym udanego weekendu ! 🙂