Kształcimy na odległość #10
- 7 kwietnia 2020
- Posted by: orew
- Category: Aktualności
#orew #rehabilitacja25plus
Zbliża się do nas wielkimi krokami Wielkanoc, dlatego dziś zabieram Was w świąteczną podróż z ulubionymi zajęciami z elementami sensoplastyki. Mam nadzieję, że ostatnie zajęcia bardzo Wam się podobały i czekaliście na drugą część. Na takich zajęciach tworzone są przez dzieci masy plastyczne z produktów spożywczych. Wszystko pachnie, jest kolorowe, ma różne konsystencje, możemy wszystkiego posmakować, doświadczyć dotykiem, poczuć pod własnymi stopami i przede wszystkim swobodnie się pobrudzić. Dzięki temu doświadczaniu dzieci zyskują lepszy kontakt z sobą samym i otoczeniem.
Korzyści z dzisiejszych zajęć:
- uwolnienie ekspresji twórczej
- samodzielność
- czerpanie satysfakcji z kreatywnego działania
- wychodzenie ze schematów
- poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych
- nauka współdziałania i wzajemnej pomocy
- wzmacnianie wiary we własne możliwości
Do dzisiejszych zajęć potrzebne nam będzie:
- masa krówkowa
- skórka pomarańczy
- cukier puder
- mąka
- proszek do pieczenia
- sól
- woda
- makaron
- barwniki spożywcze (opcjonalnie)
- folia lub gazety do zabezpieczenia miejsca pracy przed nadmiernym zabrudzeniem
- produkty spożywcze sypkie (groch, fasola)
Masa krówkowa:
Pierwszą oferowaną przez nas masą plastyczną jest masa krówkowa. W okresie Wielkanocy często używamy jej do mazurków wielkanocnych. Do jej przygotowania wykorzystamy 1/4 puszki masy krówkowej/kajmakowej oraz 300 g cukru pudru. Zmieszane składniki należy wyrabiać do uzyskania pożądanej konsystencji. Aby jeszcze bardziej pobudzić zmysły proponujemy dodać skórkę pomarańczy.
Puchnąca farba:
Do przygotowania puchnącej potrzebne są nam będą filiżanka mąki pszennej, 3 łyżeczki sody lub też proszku do pieczenia, łyżeczka soli, barwniki spożywcze, woda. Składniki mieszamy, aż do uzyskania konsystencji lejącego ciasta naleśnikowego. Możemy podzielić powstałą masę na kilka części i do każdej dosypać inny barwnik spożywczy. Później wkładamy farbę do woreczka, wycinamy małą dziurkę i malujemy wyciskając farbę. Na koniec nasze dzieło możemy wrzucić na ok 30 sekund do mikrofalówki.
Rozwijaniu sprawności manualnej wspaniale sprzyjają także zabawy różnego rodzaju substancjami sypkimi, nieustrukturyzowanymi i przekształcalnymi, takimi jak woda, piasek, kasza, ryż, błoto, ciasto, plastelina. Dla wielu dzieci proponowane zajęcia są atrakcyjne same w sobie i nie wymagają zachęty. Materiały sypkie, takie jak kolorowy makaron, kasza i ryż można wysypać na tacę i zachęcić dziecko do stworzenia z nich sensorycznej, kolorowej pisanki. Sensoplastyka ma wiele zalet i oddziaływań terapeutycznych, przynosi wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym a jedynym minusem o jakim warto wspomnieć to powstający przy niej bałagan;)…Tak więc ponownie proponuję zabezpieczyć miejsce zabaw folią malarską lub starymi gazetami i tym samym zminimalizować szkody. Życzymy udanej i twórczej zabawy!!! Zachęcamy do podzielenia się z nami zdjęciami ze wspólnej zabawy.